Libru posílá dolů strach z koronaviru

Britská libra počátkem tohoto týdne oslabila vůči americkému dolaru téměř na tříměsíční minimum. Nepomohly jí zprávy o množících se případech koronaviru v na severu Itálie.

Investoři se zbavovali těch aktiv denominovaných v britské libře, která považují za nejvíce riziková. Jejich peníze pak směřovali především do amerického dolaru. Tomu pomáhá aktuální stav americké ekonomiky, kterou investoři vnímají jako stabilní i odolnou vůči případným vnějším šokům, včetně potenciálních následků epidemie koronaviru.

Ale pozor, nedejme se mást. Oslabení britské libry bylo z velké části o tom, že americký dolar sílil obecně vůči všem hlavním světovým měnám. Hedgeové fondy totiž z dlouhodobého hlediska libře věří, o čemž svědčí skutečnost, že zvětšily objem dlouhých pozic na libře na téměř dvouletá maxima.

Libra se navíc v posledních týdnech těšila poměrně silné podpoře investorů, která pramenila ze zveřejnění lepších než očekávaných makroekonomických dat nebo optimistických očekávání, jež plynula z výměny na pozici ministra financí. Britská měna však nakonec vůči dolaru ztratila asi půl procenta své hodnoty.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *