Průzkum: Riziková zadluženost klesá, týká se ale milionu Čechů

Podíl rizikově zadlužených Čechů se letos snížil ze třetiny na méně než čtvrtinu, což je zhruba 1,1 milionu obyvatel. Riziko zadlužování se ale nesnížilo, protože vzrostl počet spotřebitelů, kteří půjčky stále splácí, a zároveň si Češi více půjčují na splácení předchozích úvěrů. Vyplývá to z letošního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) prezentovaného na dnešní tiskové konferenci. Zkušenost s půjčkami má 59 procent obyvatel Česka.

Rizikoví dlužníci kryjí dluhy dalšími splátkami, mají víc než tři půjčky, půjčují si při dlouhodobém nedostatku financí, berou si půjčky na běžnou spotřebu nebo zábavu nebo si půjčují u neprověřených nebankovních firem.

Přestože index rizikovosti klesl, o jednoznačně pozitivním trendu hovořit nelze, neboť rizikoví spotřebitelé s více půjčkami představují ohroženější skupinu. Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je totiž typicky rizikové chování, které za určitých okolností může končit až v dluhové spirále,“ uvedla odborná gestorka finančního vzdělávání ČBA Helena Brychová. Nejnáchylnější k tomuto chování jsou lidé s dokončeným základním vzděláním a lidé ve věku od 18 do 34 let.

Z lidí, kteří mají s půjčkou zkušenost, se zvýšil počet těch, kteří dluh stále ještě splácí, na 75 procent, tedy o deset procentních bodů více než loni. Jedním z faktorů obecně zvyšujícího se zadlužování může podle Brychtové být dobrá ekonomická situace v Česku, a tím i lepší finanční situace Čechů.

Více než dvě třetiny Čechů se cítí bezpečně, pokud výše všech jejich splátek nepřesáhne pětinu jejich čistých měsíčních příjmů. V případě neschopnosti splácet jsou odhodlaní vyjednávat o odkladu splátek přímo u poskytovatele půjčky. Téměř tři čtvrtiny osob se zkušeností s půjčkou se však o svou schopnost uhradit splátky včas příliš nebojí.

Mezi spotřebitelskými úvěry vedou půjčky na automobily nebo motorky (39 procent), které si berou nejčastěji lidé ve středním věku. Druhým nejčastějším důvodem je rekonstrukce bytu (33 procent). Třetí je spotřební elektronika, typicky například půjčka na mobilní telefony či počítače (32 procent) a čtvrté je bílé elektro (29 procent).

O peníze přitom Češi nejčastěji žádají u banky (65 procent), rádi ale využijí také pomoc příbuzných (34 procent) nebo nabídky u prodejce zboží (24 procent).

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *