Ve Vídni se sejdou OPEC a Rusko. Omezí těžbu ropy?

Ve čtvrtek a pátek se ve Vídni bude konat mítink skupiny OPEC+. Tedy členských zemí OPEC, Ruska a dalších menších vývozců ropy. Rokovat budou o omezení těžby, které by zvýšilo cenu černého zlata.

Ta ostatně během pondělního obchodování vzrostla o více než čtyři procenta a ropa typu brent se obchodovala na úrovni necelých 52 dolarů za barel. Kupující tím vyjadřují naději, že OPEC skutečně dostojí doporučení svého technického výboru, který doporučil omezit těžbu přinejmenším o 500 tisíc barelů denně. Navíc se přidalo očekávání, že by významné centrální banky mohly podniknout opatření proti zpomalující ekonomice.

Bude ovšem také velmi záležet na postoji Ruska, jehož denní objem těžby je výrazně vyšší než v Saúdské Arábii, která je největším členem OPEC. Vladimir Putin již v neděli hovořil se zástupci významných ruských ropných společností, aby s nimi sladil postup pro nadcházející jednání ropného kartelu. Žádné rozhodnutí však Kreml nezveřejnil.

Dá se ale předpokládat, že Rusko do omezení těžby příliš chuť mít nebude, neboť je na příjmech z ropy téměř existenčně závislé. Snížení těžby totiž zřejmě k rapidnímu zdražení suroviny nepovede, neboť nejspíše bude i nadále převažovat efekt slábnoucí poptávky kvůli zpomalující světové ekonomice. V pátek by ale mělo být jasněji.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *