Použijeme všechny nástroje, ujišťuje Fed

Federální rezervní systém se na dvoudenním jednání shodl, že svou základní úrokovou sazbu podrží v intervalu 0 až 0,25 procenta. Centrální bankéři se zároveň shodli, že udělají vše pro záchranu amerického hospodářství.

Epidemie koronaviru způsobuje obrovské ekonomické i lidské potíže napříč celými Spojenými státy i po celém světě, stojí mimo jiné v prohlášení Výboru pro operace na volném trhu při Federálním rezervním systému. Ten je připraven nejen udržet svou základní úrokovou sazbu blízko nule, ale použít veškeré nástroje, kterými by hospodářství USA ochránil doslova před pádem na kolena.

Americké ministerstvo obchodu totiž zveřejnilo údaje o vývoji HDP v prvním letošním kvartále. Objem veškerého vyrobeného zboží se snížil bezmála o pět procent v přepočtu na roční bázi. Více než 26 milionů Američanů od zavedení karanténních opatření požádalo o dávky v nezaměstnanosti a toto číslo nejspíše ještě poroste.

„Nemyslím si, že se nezaměstnanost hned tak sníží na historicky nízké úrovně z letošního prosince,“ uvedl Jerome Powell, šéf Fedu, během středeční tiskové konference. Podle Powella není vyloučeno, že americké hospodářství bude vyžadovat ještě větší stimul, než se doposud zdálo. Někteří ekonomové dokonce dříve odhadli, že propad HDP ve druhém kvartále by po přepočtu na roční bázi mohl dosáhnout až 40 procent. Takový pokles by neměl v dějinách USA žádnou obdobu.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *