Norská centrální banka překvapivě snížila úrok na nulu

Norská centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu poprvé v historii na nulu, dosud ji měla na 0,25 procenta. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Svým rozhodnutím reaguje na pokles ekonomiky v důsledku koronavirové krize a na prudký pád cen ropy, který přispěl k oslabení kurzu norské koruny.

Banka také uvedla, že výhled zůstává neobvykle nejistý. Nižší úroky sice nemohou zabránit těžkým dopadům pandemie na norské hospodářství, ale mohou je podle banky alespoň zmírnit.

Centrální banka podle svého guvernéra Öysteina Olsena nepočítá s tím, že by úroky klesly do negativního pásma. Olsen přesto tuto možnost na dnešní tiskové konferenci nevyloučil. Banka nicméně předpokládá, že úroky zůstanou na nule několik let.

Norges Bank, jak se norská centrální banka oficiálně nazývá, změnila základní úrokovou sazbu už v březnu. Ve dvou krocích ji snížila na 0,25 procenta z dřívějších 1,5 procenta. Dnešní snížení je tak třetí za období kratší než dva měsíce.

Míra nezaměstnanosti v Norsku se v dubnu přehoupla přes 15 procent, což je rekord. Centrální banka nyní předpokládá, že norská ekonomika letos bez započtení příjmů z těžby ropy a plynu oslabí o 5,2 procenta. Ještě v březnu počítala s růstem o 0,4 procenta. Příští rok by podle jejího nového odhadu měla ekonomika vykázat růst o tři procenta.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *