Ceny v českém průmyslu v dubnu klesly poprvé od února 2018

Ceny průmyslových výrobců v Česku v dubnu meziročně klesly o 0,8 procenta po březnovém růstu o 0,4 procenta. Snížily se poprvé od února 2018. Ceny v zemědělství klesly o 2,5 procenta, u stavebních prací a tržních služeb pro podniky se ceny v dubnu meziročně zvýšily. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně pokles cen pohonných hmot.

Také u výrobců v dubnu klesly především ceny v odvětví koksu a ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly meziročně nižší o 12,7 procenta, klesly také ceny v kovovýrobě a dobývání. Zvýšily se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 8,6 procenta a vzrostly také ceny v potravinářství o 4,5 procenta.

Ceny v zemědělství zpomalily v dubnu meziroční pokles na 2,5 procenta z březnových 4,2 procenta. V rostlinné výrobě se ceny snížily o 7,2 procenta, u ovoce ale vzrostly o dvě třetiny. V živočišné výrobě ceny stouply o 3,1 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů v dubnu zvýšily proti loňsku o 4,1 procenta, v březnu rostly o desetinu procentního bodu rychleji. V tržních službách pro podniky ceny zpomalily v dubnu meziroční růst na 2,3 procenta z březnových 2,8 procenta.

Meziměsíčně klesly ceny v průmyslu o půl procenta a v tržních službách pro podniky o desetinu procenta. Vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,6 procenta a stavebních prací o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *