Nezaměstnanost v Británii do dubna překvapivě zůstala beze změn

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce dubna činila 3,9 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad. To je překvapivé, analytici totiž čekali její vzestup. V květnu se ale počet zaměstnaných v důsledku pokračujících protikoronavirových opatření snížil, a to o 1,7 procenta. O podporu v nezaměstnanosti si pak zažádalo 529.000 lidí.

Analytici očekávali, že se míra nezaměstnanosti za čtvrtletí do konce dubna zvýší na 4,7 procenta. Celkový údaj ale vylepšily hodnoty z února a března.

Do konce května pak v Británii žádalo o podporu v nezaměstnanosti už 2,8 milionu lidí. Údaj za duben byl přitom zpřesněn směrem nahoru na více než milion.

Statistický úřad rovněž uvedl, že na minimum se v květnu snížil také počet volných pracovních míst. Čísla odrážejí dopady zhruba šestitýdenní odstávky ostrovní ekonomiky. Za tu dobu bylo téměř devět milionů pracovníků buď dočasně propuštěno, nebo posláno na nucenou dovolenou. Růst mezd pak zpomalil na nejnižší úroveň od roku 2014.

Ekonomové se ale domnívají, že plný dopad koronavirové krize se projeví až v říjnu, kdy skončí vládní program podpory mezd.

Nejnovější údaje podle agentury Bloomberg zvyšují tlak na premiéra Borise Johnsona a centrální banku, aby více podpořili hospodářské oživení. Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se jen v dubnu snížil o 20,4 procenta, nejvíce v zaznamenané historii.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *