Udrží se cena zemního plynu nebo přijde kolaps?

  • Skladovací kapacity určené pro zemní plyn jsou v Evropě plné již ze ¾.
  • Objednané dodávky LNG jsou rušeny kupujícími
  • Warren Buffett kupuje akcie společností zaměřených na skladování a distribuci zemního plynu
  • Zvyšuje se cena ropy a těží se více a více plynu

Cena ropy může výrazně kolísat, jak jsme se nedávno přesvědčili. A to nejen mezi svými maximy a minimy, ale i k 0 nebo dokonce pod ní. Takovýto kolaps tentokrát hrozí i zemního plynu.

Zemní plyn se nejčastěji těží společně s ropou, jde o vedlejší produkt procesu vzniku ropy při geologických procesech. Velká část vytěženého plnu se spálí přímo u vrtů, zbytek se zkapalní a distribuuje se jako palivo do tepláren, elektráren atd. V současné době je plyn nejekologičtější varianta fosilních paliv.

Kvóty pro spalování

Jednou z příčin možných problémů jsou podle naturalgasintel.com emisní povolenky pro spalování vytěženého plynu, které již velká část těžařů vyspělého světa z 90 % vyčerpala. Další spalování proto bylo finanční zátěží, které se společnosti chtějí vyhnout distribucí nadbytečného plynu. To má ale za následek jeho přebytek a plnění skladovacích kapacit ve světě.

Plné zásobníky

Podle bloomberg.com je zaplněno až 78 % evropských skladovacích prostor, přestože topná sezona 2020 je ještě daleko. V předchozích pěti letech dosahovali zásoby v tuto dobu průměrně 45 %. Pokud vývoj bude udržovat současný trend, přesune se dle bloomberg.com vlna kritického nedostatku skladovacích kapacit i do Asie a Ameriky.

„Pokud v Evropě uvidíme ceny plynu pod nulou, uvidíme je ve Velké Británii,“ řekl Hadrien Collineau, vedoucí analytik plynu ve společnosti Wood Mackenzie Ltd. „Ceny mohou klesnout pod nulu. Spojené království nemá moc místa pro více plynu.“

Nutné je také zmínit vysokou hořlavost zemního plynu a absenci barvy a zápachu u něj. Skladování proto podléhá velmi přísným bezpečnostním opatřením, navíc musí být plyn skladován ve speciálních nádobách. Na rozdíl od ropy, kterou lze skladovat dlouhodobě přímo v tankerech, jiných dopravních prostředcích nebo i v potrubích ropovodů.

Buffettův signál

Do hry tak vstupuje jeden z nejuznávanějších investorů současné doby, Warren Buffett. Během covidové krize se zatím držel zpátky a tzv. v penězích, aby mohl nyní uskutečnit skutečně rozsáhlý nákup akcií. Buffettův konglomerát oznámil, že uzavřel dohodu o koupi společnosti Dominion Energy, která se zaměřuje na konstrukcemi plynovodů a skladování zemního plynu.

Je to názorná ukázka toho, jak se poučit z minulosti. Během ropného šoku ze začátku roku 2020 zaznamenaly společnosti provozující ropné tankery výrazný nárůst akcií. Tankery se totiž změnily na plovoucí skladiště. Například akcie společnosti TNP získávají které s prohlubujícím se ropným šokem na hodnotě.

„Dnes už je ochoten investovat a ne zrovna málo. Je velmi pozitivní, že vysílá celému trhu signál, že je ochoten ten správný deal za správnou cenu, klidně i za 10 a více miliard dolarů, uzavřít. Říká tím ‘jsme připraveni a máme chuť investovat,‘“ popsal akvizici David Krass, profesor finančnictví na University of Maryland.

Oslabená poptávka

Dalším faktorem, který budoucí cenu zemního plynu může výrazně ovlivnit, je celosvětová poptávka po zemním plynu. Ta může letos podle mezinárodní energetické agentury (EIA) klesnout až o 4 %. To by byl historicky nejhlubší propad poptávky. Samotný vývoz LNG z USA klesl o více než 50 % oproti stavu před pandemií COVID-19 a kupující i nadále ruší kontrakty. Kupující v zahraničí jsou ochotni platit storno poplatky namísto doručení zásilky od amerických vývozců, což je důkazem výrazného zhoršení situace. Goldman Sachs snížil svou prognózu cen zemního plynu na říjen na 1,40 $ / MMBtu, oproti předchozímu 1,75 USD / MMBtu.  (oilprice.com)

Zvýšení cen ropy WTI

Na druhou stranu by ale cena plynu mohla být tlačena nahoru růstem ceny ropy WTI. Při překonání hranice 40 USD za barel začnou těžit společnosti znovu na břidličných polích, což může vést k další produkci zemního plynu. Tím vznikne další tlak na skladovací kapacity a přetlak nabídky nad poptávkou. (bloomberg.com)

Podle zprávy ve Wall Street Journalu se mezinárodní trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) zhroutil, což naznačuje důležitost odbytu břidlicového plynu v USA, uvádí zpráva. Je logické, že s cenami ropy až kolem 40 USD za barel budou těžaři znovu otevírat vrty, čímž se jako vedlejší produkt bude produkovat více zemního plynu. (etftrends.com)

Co bude dál

Všechny uvedené faktory navíc se strachem z druhé vlny koronaviru a nejisté situace na trzích energetických komodit nahrávají propadu ceny zemního plynu. Nesmíme zapomenout, že ceny otestovaly minima posledních 25 let, evropské zásobníky jsou zaplněny o více než 30 % oproti průměru posledních 5 let a kontrakty na dovoz jsou ve velkém rušeny. Investoři navíc mají nedávnou zkušenost s pohybem cen komodit v záporných hodnotách. Tato kombinace naznačuje, že se u zemního plynu může zopakovat stejný scénář, který jsme viděli u ropy.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *