USA

Americký trh práce se nezotaví tak rychle, jak se zatím zdá

Přestože červnová data z amerického trhu práce vykázala čistý přírůstek pracovních míst ve výši bezmála pěti milionů, počet Američanů, kteří ztratili práci natrvalo, je nejvyšší od krize z roku 2009.

Podle Marka Zandiho, hlavního ekonoma poradenské společnosti Moody´s, je nepochybné, že pandemie koronaviru způsobila zásadní škody na americkém trhu práce. „Mnoho pracovních míst se už nevrátí. Představa, že ekonomika se brzy vrátí k růstu a na úroveň před pandemií, se zkrátka nezrealizuje,“ řekl.

Červnová zpráva z trhu práce sice ukázala, že došlo k čistému přírůstku pracovních míst v objemu 4,8 milionu, ale to bylo do značné míry dáno tím, že spousta lidí se nacházela jen ve stavu dočasně propuštěných. Týkalo se to především zaměstnanců v obchodech, hotelích, barech nebo restauracích, které se postupně znovuotevírají.

Současně ale práci definitivně během června ztratilo 759 tisíc lidí. To je nejvíce od ledna 2009, kdy tento počet přesáhl 800 tisíc. Podle analytiků je dnes v USA nezaměstnaných asi 3,7 milionu lidí, jejichž pracovní místa definitivně zmizela a v dohledné době se jistě neobnoví. A další miliony zaměstnanců jsou zánikem svého pracovního místa ohroženy. A situace se má ještě zhoršit, protože nárůst počtu nově potvrzených případů nákazy koronavirem už vede ke druhému kolu restriktivních opatření, jež ekonomiku dále poškodí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *