Trumpova administrativa finišuje s plánem na umožnění těžby ropy na Aljašce

Ve hře jsou nová pracovní místa a podpora místní i americké ekonomiky, ale také obavy o poničení přírody. Demokratům se hlavně nelíbí, že Trump chce povolení udělit ještě před prezidentskými volbami.

Donald Trump chce ještě před podzimními volbami udělit těžařským společnostem povolení k těžbě ropy na Aljašce na „několik dlouhých desetiletí,“ jak píše agentura Reuters. Ropa a zemní plyn by se mohly začít dobývat v oblastech, kde to kvůli panenské přírodě i původnímu obyvatelstvu dosud nebylo umožněno. Konkrétně jde o přírodní rezervaci Arctic National Wildlife Refuge.

Podle zástupců těžařského průmyslu i aljašského guvernéra Michaela Dunleavyho by zpřístupnění této oblasti pro dobývání strategické suroviny znamenalo vytvoření nových pracovních míst a významnou podporu ekonomiky celého státu Aljaška. Demokraté a ochránci přírody ale varují, že takový krok by poškodil vzácný arktický ekosystém a narušil život původního obyvatelstva.

Demokraté také kritizovali, že Trump chce udělit těžbě zelenou ještě před prezidentskými volbami. Americký ministr vnitra David Bernhardt ale ujistil, že s povolením může počkat až do konce roku. A i poté by prý trvalo asi osm let, než by se v rezervaci skutečně začalo těžit. Pokud by k tomu došlo, těžební aktivita by tam podle Bernhardta probíhala asi padesát let.