usa

Americký trh s bydlením láme rekordy. Lidé kupují nejvíce za patnáct let

Realitní trh v USA je podle expertů živen vládními opatřeními na podporu ekonomiky. Projevuje se ale také efekt dohánění jarního výpadku. Zásoba bytů a domů k prodeji se však na trhu tenčí, a tak pořídit rezidenční nemovitost je v USA stále obtížnější.

Mezi červnem a červencem se objem prodejů rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech zvýšil o 24,7 procenta na téměř šest milionů bytových jednotek. Podle americké Národní asociace realitních makléřů jde o největší meziměsíční nárůst i největší objem prodaných bytových jednotek od roku 2006. Přitom ještě o několik málo měsíců dříve vykazoval americký realitní trh propad, který se rovněž blížil rekordním úrovním.

Zatímco za jarním propadem stálo především propuknutí epidemie koronaviru, červencové oživení má podle expertů dvě klíčové příčiny. První je fakt, že domácnosti dohánějí nákupy, které kvůli karanténním opatřením nemohly uskutečnit v březnu, dubnu či květnu. Druhou příčinou jsou opatření státu, kterými se vláda a centrální banka snaží povzbudit ekonomiku.

Zde je řeč především o fakticky nulových úrokových sazbách Federálního rezervního systému, které se přetavují do nízkých sazeb na hypotečním trhu. Odborníci ale varují, že zásoba volných domů a bytů k prodeji se tenčí, a tak je možné, že jejich ceny začnou brzy opět růst. Vše ale bude záviset na tom, kdy a jak moc se americké hospodářství vzpamatuje z krize.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *