plyn

Angela Merkelová nevylučuje uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2

Německo prý zvažuje uvalení sankcí na téměř dokončený plynovod Nord Stream 2, který by mohl přivádět zemní plyn z Ruska do Evropy. Akce by mohla být odvetou za údajnou otravu ruského opozičního předáka Navalného, za niž je možná odpovědný Kreml.

Spolková kancléřka Angela Merkelová čelí podle agentury Reuters sílícímu tlaku ze strany členů její mateřské CDU, aby zablokovala dokončení plynovodu Nord Stream 2. Ten je už z více než devadesáti procent hotov a po svém zprovoznění by měl zdvojnásobit objem dodaného zemního plynu z Ruska do Německa. Zahájení provozu je přitom plánováno už na příští rok.

Důvodem je zdravotní stav Alexeje Navalného, který byl převezen do Německa s podezřením na otravu látkou typu Novičok. Spolkový ministr zahraničí Heiko Mass prohlásil, že Rusko musí být nápomocno při vysvětlení okolností údajné otravy Navalného, jinak není vyloučena varianta, že Moskva bude čelit právě stažení Německa z projektu Nord Stream 2. Na otázku Reuters, zda Merkelová s Massem souhlasí, kancléřčin mluvčí Steffen Seibert odpověděl, že „kancléřka sdílí postřehy ministra zahraničí“.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *