letadla Boeing 737

Evropská komise uvalí cla na americké zboží. Jako odvetu za Boeing

Jen necelé dva dny poté, co Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách a oživil tak naděje na uklidnění obchodních sporů ve světě, přišel ze strany Evropské unie překvapivý krok. Chystá se totiž uvalit cla na dovoz vybraného zboží ze Spojených států.

V pondělí to oznámil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Komise uvalí cla na americké zboží v celkovém objemu asi čtyř miliardy dolarů. Tarify přichází jako odveta za údajně nedovolenou vládní podporu, kterou americká administrativa udělila výrobci letadel Boeing. Plánované opatření Evropské komise bylo už v říjnu posvěceno také Světovou obchodní organizací.

„S politováním oznamujeme, že přes veškeré úsilí, které jsme vynaložili, nevidíme na americké straně nějaký pokrok, a tak potvrzujeme, že Evropská unie využije svého práva zavést reciproční opatření schválená ze strany WTO,“ uvedl místopředseda Komise Dombrovskis.

Spojené státy už dříve uvalily cla na dovoz vybraných druhů zboží z Evropské unie. Šlo zejména o víno, sýry, whiskey a podobně. Ze strany USA to byla reakce právě na námitky Evropské unie, že tamní vláda poskytuje neférové výhody výrobcům letadel, a to už několik let.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *