EU

Míra inflace v EU v únoru vystoupila na 1,3 procenta

Meziroční míra inflace v Evropské unii v únoru vzrostla proti lednové hodnotě o desetinu procentního bodu na 1,3 procenta. Po půlročním období pomalého růstu tak ceny druhý měsíc v řadě stoupají výrazněji. Stabilní růst cen pokračoval v únoru v eurozóně, kde inflace stejně jako v prvním měsíci roku dosáhla 0,9 procenta. Uvedl to dnes statistický úřad Eurostat, který v případě 19 zemí platících eurem potvrdil údaje ze svého rychlého odhadu z počátku března.

V celé sedmadvacítce je únorový růst cen nejvyšší od začátku loňského jara, kdy evropské země začaly zavádět hospodářská omezení kvůli koronaviru. Inflace je však stále nižší než loni v únoru, kdy v EU činila 1,6 procenta, zatímco ve státech používajících jednotnou evropskou měnu 1,2 procenta.

Mezi členskými zeměmi zaznamenali v únoru nejvyšší míru inflace v Polsku (3,6 procenta), v Maďarsku (3,3 procenta), v Rumunsku (2,5) a v České republice (2,1 procenta). Ceny proti tomu nejvíce klesaly v Řecku (-1,9 procenta), ve Slovinsku (-1,1 procenta) a na Kypru (-0,9 procenta).

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *