Rozumíme negativním dopadům výrazně zvýšené inflace na domácnosti. Inflace je nepříjemná, ale i proces jejího snižování bude nepříjemný.

Americká centrální banka zvýšila úrokové sazby. Šlo o největší jednorázový hike od začátku století

Rozumíme negativním dopadům výrazně zvýšené inflace na domácnosti. Inflace je nepříjemná, ale i proces jejího snižování bude nepříjemný. Na stabilních cenách ale nakonec vydělá každý. Tak guvernér Fedu zdůvodnil razanci, s jakou došlo ke zvýšení úrokových sazeb.

Výbor pro operace na volném trhu, jenž v rámci Federálního rezervního systému zodpovídá za provádění měnové politiky, rozhodl o zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Sazba pro úročení vládních dluhopisů je tak nově stanovena na rozmezí 0,75 až 1 procento. Rozhodnutí o zvýšení sazby bylo v rámci Výboru jednomyslné.

Dražší potraviny, pohonné hmoty a energie

„Pokud jste běžný občan, nemáte žádné extra peníze na rozhazování. Pocítíte, když nakupujete dražší potraviny, pohonné hmoty, energii a podobné věci. Rozumíme, že to bolí,“ uvedl guvernér Fedu Jerome Powell, když oznamoval zvýšení základní úrokové sazby, které je nejrazantnější za posledních 22 let.

Cenová stabilita

Powell zdůraznil, že je na čase obnovit cenovou stabilitu. „Ani tohle nebude příjemné, ale nakonec stabilní ceny jsou ku prospěchu všech,“ dodal Jerome Powell. A připomněl, že inflace se za poslední měsíce dostala na více než trojnásobek inflačního cíle, který Fed stanovil na 2 procenta ročně.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *