dolar, měna, peníze

Americký dolar se veze na vlně očekávaného zpřísňování měnové politiky Fedu

Série oznámení světově významných centrálních bank, že i ony začnou zpřísňovat své měnové politiky, částečně podrazilo nohy americkému dolaru. Jenže ten se na své ztracené pozice začal rychle navracet na konci minulého obchodního týdne.

Americký dolar v pátek posílil vůči hlavním světovým měnám v průměru o 0,7 procenta. Prakticky tak smazal ztráty, které zaznamenal o den dříve v reakci na oznámené utahování měnověpolitických šroubů ze strany dalších významných světových centrálních bank.

Dolar nejvíce zpevnil vůči novozélandskému a kanadskému dolaru, a to o jedno procento. Následovaly dolar australský a euro, v porovnání s nimiž americký dolar zpevnil o 0,8 procenta. Vůči japonskému jenu pak americký dolar fakticky stagnoval. Od počátku tohoto roku je pak dolar silnější o téměř 7,5 procenta vůči koši hlavních světových měn.

Investoři reagují jednak na očekávané, a nyní už i jasně oznámené, zpřísňování měnové politiky Fedu, které bude znamenat vyšší výnosnost aktiv denominovaných právě v americkém dolaru. Dolaru však hraje do karet také šíření varianty koronaviru omikron, pod jehož vlivem investoři přesouvají své volné prostředky do méně rizikových měn, mezi něž řadí právě americký dolar.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.