USA, americké firmy

Bidenova administrativa zvažuje uvolnění až 180 milionů barelů z ropných rezerv

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že by začala uvolňovat až jeden milion barelů z amerických ropných rezerv denně po dobu několika měsíců, píše Bloomberg.

Chce tak bojovat proti rostoucím cenám pohonných hmot a výpadkům v dodávkách způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Celkem by americká vláda mohla uvolnit až 180 milionů barelů ropy.

Data o energetice

Podle údajů ministerstva energetiky, které rezervu spravuje, se v ní k 25. březnu nacházelo více než 568 milionů barelů ropy, píše agentura AP.

Biden by záměr mohl oficiálně potvrdit již dnes. Na téma ceny pohonných hmot ohlásil tiskovou konferenci. Inflace v USA v únoru dosáhla 40letého maxima a cena nafty a benzínu po ruské invazi na Ukrajinu stoupají, naopak Bidenova popularita klesá, píše AP.

Vývoj barelů ropy

Ropa se ve středu obchodovala za téměř 105 dolarů za barel, což je zhruba o 60 dolarů více, než byla její cena před rokem.

Bidenova administrativa již v listopadu oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategických rezerv v koordinaci s dalšími zeměmi. Po začátku války na Ukrajině se USA a 30 dalších zemí dohodly na dodatečném uvolnění 60 milionů barelů z rezerv, přičemž polovinu z přislíbeného objemu poskytly USA.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.