Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k růstu přispěly zprávy, že Evropská komise (EK) navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.

Ceny ropy se zvyšují, Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruské ropy do EU

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k růstu přispěly zprávy, že Evropská komise (EK) navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Cena severomořské ropy Brent krátce před 11:00 SELČ vykazovala nárůst o 3,7 procenta zhruba na 108,80 dolaru za barel.

Sankce na Rusko

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,8 procenta a prodávala se přibližně za 106,30 dolaru za barel. Návrh šestého souboru unijních sankcí vůči Rusku, který zahrnuje embargo na dovoz ruské ropy, dnes představila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Obchodníci zároveň čekají na dnešní výsledek jednání americké centrální banky (Fed) k měnové politice. Předpokládá se, že Fed zvýší svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

Coronavirus v Číně

V úterý ceny ropy klesly o více než dvě procenta kvůli obavám z dopadů koronavirových uzávěr v Číně na poptávku. Analytička Caroline Bainová ze společnosti Capital Economics uvedla, že vyhlídky pro poptávku po komoditách jsou nepříznivé. Upozornila, že rostoucí inflace a vyšší úrokové sazby už začínají mít negativní dopady na výdaje.

„Omezení na straně dodávek sice ještě po určitou dobu mohou držet ceny komodit na zvýšené úrovni, podle našeho názoru však bude mít ve druhé polovině letošního roku a v roce příštím na ceny většiny komodit negativní vliv slabší poptávka,“ citovala Bainovou agentura Reuters.

Zdroj: ČTK