eu, evropa

Ceny v eurozóně po pěti měsících deflace výrazně vzrostly

Spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu po pěti měsících stabilního poklesu výrazně vzrostly. Roční míra inflace vystoupila na 0,9 procenta a byla nejvyšší od loňského února. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Zpráva obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v eurozóně, nikoli v celé Evropské unii. V prosinci přitom ceny v eurozóně vykazovaly meziroční pokles o 0,3 procenta.

Loni v lednu spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly meziročně o 1,4 procenta. Na opětovném růstu cen se podle Eurostatu podepsalo zejména zpomalení propadu cen energií. Ty v lednu sice klesly o 4,1 procenta, bylo to však téměř o tři procentní body méně než v prosinci. Zároveň o 1,4 procenta vzrostly ceny průmyslového zboží, které v prosinci rovněž klesaly. Stabilní růst o 1,5 procenta si udržely ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků, ceny služeb vzrostly o 1,4 procenta.

Mezi státy eurozóny v lednu nejvíce klesaly ceny v Řecku, kde činila deflace 2,3 procenta. Na opačném konci žebříčku je Nizozemsko, kde ceny o 1,7 procenta vzrostly.

Inflace stále zůstává velmi vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.

V lednu sice banka měnovou politiku ponechala beze změny, naznačila však možnost dalších stimulačních opatření, protože výhled se kvůli pokračování pandemie covidu-19 zhoršuje.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.