BB, Centrum, ČEZ

ČEZ do března požádá o povolení stavět nový zdroj v Dukovanech

Největší tuzemská energetická společnost v nejbližších měsících požádá Státní úřad o jadernou bezpečnost o povolení umístit v Jaderné elektrárně Dukovany nový zdroj energie. Územní řízení by mohlo začít v červnu 2021.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová očekává doručení žádosti mezi březnem a červnem příštího roku. Atomový zákon dává úřadu povinnost o žádosti rozhodnout do dvanácti měsíců. Podle Drábové ale bude záležet na tom, v jaké kvalitě bude dokumentace dodána.

Nový reaktor má být umístěn v blízkosti dukovanské elektrárny. To by neměl být problém, protože většina plochy, která připadá v úvahu, je v majetku společnosti ČEZ. Jaderná elektrárna Dukovany disponuje instalovaným výkonem 2040 megawattů a zajišťuje pětinu spotřeby elektřiny v České republice.

Její čtyř bloky jsou však v provozu už přes třicet let a v dohledné době se ocitnou na hranici své životnosti. ČEZ je plánuje nahradit dvěma bloky s celkovým výkonem 2400 megawattů. Předseda vlády Andrej Babiš nedávno prohlásil, že nový reaktor se v Dukovanech začne stavět do deseti let. Odhadované náklady dosahují 160 miliard korun. Hotovo by mělo být v roce 2036.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.