Nová vlna koronavirové epidemie nebo válečný konflikt na Ukrajině představují v současnosti největší rizika pro čínskou ekonomiku.

Čínská vláda připravuje opatření na podporu domácí ekonomiky

Nová vlna koronavirové epidemie nebo válečný konflikt na Ukrajině představují v současnosti největší rizika pro čínskou ekonomiku. Tamní kabinet proto připravuje balíček opatření, pomocí nichž chce domácí hospodářství podpořit, a to v součinnosti s čínskou centrální bankou.

Stabilizace trhů

Zásadním úkolem pro vládu a centrální banku je stabilizovat očekávání trhů budoucího vývoje. Analytici předpokládají, že centrální banka sníží úrokové sazby, čímž dojde ke zlevnění peněz pro financování investic, a to jak soukromých, tak vládních. To by mělo podpořit ekonomický růst Číny, jejíž hospodářství se má letos zvětšit „jen“ o pět procent.

Podpora investic

Vláda by pak svými opatřeními měla rovněž podpořit investiční aktivitu, ale také spotřebu domácností. Kabinet rovněž počítá s poskytováním státních úvěrů směřujících do technologických inovací a také do péče o stárnoucí generaci. Na podporu ze strany státu mohou pomýšlet také sektory jako maloobchod, turistický ruch nebo letecká doprava. Konkrétní opatření zatím nebyla specifikována, čínská vláda si je však vědoma, že tamní hospodářství může brzy čelit velkým problémům.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *