Budova v Číně obklopena turisty

Čínské akcie kvůli dopadům pandemie klesly nejvíce od února 2020

Čínské akcie zaznamenaly kvůli obavám z dopadů protipandemických opatření na ekonomiku nejvýraznější pokles od února 2020. Čína vůči covidu-19 nadále zastává politiku nulové tolerance a dnešní propad umocnily zprávy, že se uzávěry rozšíří z finanční metropole Šanghaj i do Pekingu. Klesají i ceny komodit, například ropy, a silným poklesem zahájila obchodování také Evropa. Na sedmnáctiměsíční minimum klesl kurz čínského jüanu.

Index CSI 300

Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 4,94 procenta a obchodování uzavřel na 3814,91 bodu.

„Existují obavy, že se pandemická situace v Pekingu bude časem podobat stavu v Šanghaji, kde jsou dlouhodobé uzávěry, které mají negativní dopady na ekonomiku,“ poznamenal analytik Kevin Li ze společnosti GF Asset Management.

Index STOXX

Na propad cen čínských akcií navázaly i hlavní indexy v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 odepisoval 1,8 procenta zhruba na 455 bodů. Obavy ze zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky a mnohem razantnější přístup americké centrální banky (Fed) ke zvyšování úrokových sazeb zastínily úlevu trhu z toho, že francouzský prezident Emmanuel Macron ve volbách obhájil mandát.

Zdroj: ČTK

8 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *