Eurozóna, ECB

Ekonomická nálada v eurozóně se v listopadu zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóně se po říjnovém sestupu na nejslabší úroveň od začátku roku 2015 v listopadu zlepšila. Uvedla to dnes Evropská komise. Ke zlepšení přispěly větší optimismus ve službách, které se na ekonomické aktivitě eurozóny podílejí zhruba dvěma třetinami, i příznivější nálada v průmyslu a mezi spotřebiteli.

Souhrnný index ekonomické nálady se v listopadu zvýšil na 101,3 bodu z říjnových 100,8 bodu. Jeho nárůst byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters listopadovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 101 bodů.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním třetím čtvrtletí zvýšil pouze o 0,2 procenta, což je stejným tempem jako ve druhém kvartálu. Evropská centrální banka (ECB) se v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů.

Viceprezident ECB Luis De Guindos minulý měsíc označil riziko hospodářské recese v Evropě za velmi nízké. Upozornil nicméně, že slabý růst ekonomiky nelze řešit jen prostřednictvím měnové politiky. Člen Rady guvernérů ECB François Villeroy de Galha dnes vyzval země s rozpočtovými přebytky, jako je například Německo, aby těchto přebytků využily k podpoře hospodářského růstu v eurozóně.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.