Evropská unie, vlajka

Ekonomika Evropské unie loni vzrostla o pět procent. Německo ale naznačuje stagnaci

Hospodářství Evropské unie i eurozóny se za celý loňský rok zvětšilo o 5,2 procenta. Data za poslední loňský kvartál ale naznačují, že největší evropská ekonomika se ocitla na prahu recese. Potěšila Itálie.

Eurozóna i Evropská unie v zrychlily v posledním čtvrtletí loňského roku svůj hospodářský růst. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 4,6, respektive 4,8 procenta. Za celý loňský rok se pak ekonomika obou celků zvětšila o 5,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Eurostatu. Největší meziroční růst vykázala Itálie (6,4 procenta), Švédsko (6,1), Portugalsko (5,8), Rakousko nebo Francie (obě 5,4).

Naopak nejpomaleji rostlo hospodářství Německa, které meziročně přidalo jen 1,4 procenta. Průměrným tempem se zvětšila výkonnost lotyšské ekonomiky, a to o 3,1 procenta. Mezikvartální srovnání ale ukazuje, že tři ekonomiky eurozóny se ocitají na prahu recese.

Vedle Rakouska a Lotyšska se mezičtvrtletně snížil hrubý domácí produkt také v Německu, a to o 0,7 procenta. Zdá se, že pandemie koronaviru na německou ekonomiku dolehla více, než se čekalo. Teprve až údaje za první kvartál letošního roku potvrdí, jak na tom Německo doopravdy je….

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *