eu, evropa

Evropské akcie reagovaly na data o vývoji ekonomiky eurozóny rozpačitě

Panevropský index STOXX 600 zaznamenal v posledním dubnovém obchodování nepatrný pokles. Pozitivní finanční výsledky firemního sektoru přebila zpráva o ekonomickém poklesu eurozóny, který by mírně hlubší, než se očekávalo.

Obchodování v Evropě začalo poslední dubnový den optimisticky. Index STOXX 600 posiloval a vezl se na vlně pozitivních zpráv přicházejících z firemního sektoru. Začala totiž výsledková sezóna, kdy firmy oznamují svá finanční data za první letošní kvartál.

Jenže během dne se nálada investorů otočila s tím, jak Eurostat zveřejnil první odhady vývoje hrubého domácího produktu v eurozóna a Evropské unii. Ekonomika obou integračních celků vstoupila technicky do další recese, když meziročně propadla o 1,8 a 1,7 procenta.

Investorům zřejmě největší překvapení připravil vývoj hrubého domácího produktu v Německu, který meziročně kleslo 3 procenta. Trh přitom počítal zhruba s polovičním propadem. Pozitivní překvapení naopak přišlo z Francie, jejíž hospodářství meziročně o 1,5 procenta vzrostlo. Akcie však na tyto rozporuplné zprávy zareagovaly jen mírně negativně, když index STOXX 600 uzavřel slabší o 0,3 procenta, za celý duben však bezmála dvě procenta přidal.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.