Italie

Italská ekonomika letos poroste o šest procent, předpovídá tamní vláda

Hrubý domácí produkt italské ekonomiky se má letos zvýšit o rovných šest procent. Jde o lepší výhled, než s jakým se pro třetí nejlidnatější zemi Evropské unie počítalo letos na jaře. Sníží se také deficit hospodaření vládních institucí.

Italská vláda přitom ještě na jaře předpovídala hospodářský růst pro letošní rok na úrovni 4,5 procenta. Schodek veřejných rozpočtů má letos dosáhnout 9,5 procenta HDP, přičemž v dubnu odhad činil necelých 12 procent HDP. Zlepšení ekonomického výhledu třetí nejlidnatější země Evropské unie jde na vrub dřívějšímu rozvolnění epidemických opatření, než se původně plánovalo.

Podobně optimistická je také Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Ve své zářijové prognóze Itálii pro letošní rok předpovídá zvýšení hospodářského výkonu 5,9 procenta, v roce příštím by se měl zvýšit o 4,1 procenta. Deficit hospodaření italských vládních institucí má letos podle OECD dosáhnout 10,6 a v roce příštím 5,7 procenta HDP.

Mezinárodní měnový fond zatím svou předpověď neaktualizoval, v dubnu však Itálii pro letošek věštil schodek veřejných financí 8,8 procenta HDP a ekonomický růst 4,2 procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.