Japonsko ponechá centrální úrokovou sazbu na současné hodnotě

Japonská centrální banka úroky nezvýšila, varuje před dopady války na Ukrajině

Japonská centrální banka na svém dnešním zasedání základní úrokovou sazbu nezvýšila a dál bude masivně nakupovat dluhopisy, aby povzbudila ekonomiku.

V tiskové zprávě také varovala, že hospodářské oživení ohrožuje válka na Ukrajině. Krok japonské centrální banky je v kontrastu s politikou centrálních bank v USA, Británii a mnoha dalších zemích, které už začaly základní úroky zvyšovat, aby zbrzdily inflaci. Ta se zvyšuje i v Japonsku, je ale stále pod jedním procentem.

Guvernér Haruhiko Kuroda uvedl, že není potřeba, aby centrální banka omezovala stimulační opatření. Očekává totiž, že inflace se kvůli prudce rostoucím cenám energií a surovin bude dál zvyšovat.

„Je možné, že Japonsko zaznamená od dubna inflaci kolem dvou procent,“ řekl Kuroda na tiskové konferenci. „Většina z toho je ale způsobena rostoucími cenami komodit, takže není důvod zpřísňovat měnovou politiku. Bylo by to nevhodné,“ dodal podle agentury Reuters.

Míra inflace v Japonsku v únoru meziročně vzrostla o 0,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za dva roky. I tak ale zůstává daleko například za inflací v USA, kde minulý měsíc vystoupila na 7,9 procenta, maximum za 40 let. Podobně v Británii míra inflace v lednu činila 5,5 procenta a byla nejvyšší od března 1992.

Z velkých centrálních bank se zatím nerozhodla zvednout základní úrokovou sazbu Evropská centrální banka (ECB). Ta ale tento měsíc oznámila, že bude kvůli vysoké inflaci rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu APP a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Míra inflace v eurozóně v únoru vystoupila na 5,9 procenta.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *