Německo

Německá SPD slaví volební vítězství. Na kursu největší země EU se to ale příliš neprojeví

Němečtí sociální demokraté zvítězili ve volbách do Spolkového sněmu a mají možnost získat počtvrté od konce druhé světové války post spolkového kancléře. Na politickém ani hospodářském kursu země by to ale nic změnit nemělo.

Důkazem, že výsledek německých voleb do Spolkového sněmu nijak zásadně neovlivní ekonomickou situaci v Evropě, je téměř nulová reakce devizových trhů. Euro se vůči dolaru téměř nehnulo, respektive nepatrně posílilo.

Z výsledků je patrné, že nová spolková vláda se neobejde bez jedné či druhé z nejsilnějších stran. Tím pádem je téměř jisté, že zůstane zachována kontinuita dosluhujícího kabinetu Angely Merkelové, který je složen právě z ministrů SPD a CDU/CSU. Matematicky také vychází jako reálná varianta pokračování dosavadní velké koalice.

Ať už vládu sestaví SPD nebo CDU/CSU spolu s ostatními stranami (Zelení, FDP), je velmi pravděpodobné, že bude pokračovat konsolidace veřejných rozpočtů, ale i transformace německé ekonomiky směrem k šetrnějším technologiím vůči životnímu prostředí. Pozitivní zprávou je také výrazné oslabení Levice a Alternativy pro Německo, čímž je pokračování nastoleného trendu stvrzeno.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.