Německo pomůže vnitrozemským zemím se zásobováním zkapalněným plynem

Německo pomůže vnitrozemským zemím se zásobováním zkapalněným plynem

Spolkový kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo pomůže zemím, které nemají přístup k Baltskému moři zajistit dodávky zkapalněného zemního plynu.

Německo podle sdělení Olafa Scholze prokáže solidaritu s těmi zeměmi Evropské unie, které nemají možnost vybudovat terminál pro příjem zkapalněného zemního plynu, který je dodáván prostřednictvím nákladních námořních lodí. Scholz to uvedl po jednání s českým premiérem Petrem Fialou.

Mezi závislé státy patří i Česko

Česká republika patří mezi země, které jsou z naprosté většiny závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska. „Musíme být připraveni pomoci státům, které nemají přímý přístup k Severnímu nebo Baltskému moři, a které se tak musí spoléhat na spolupráci se zeměmi, které u zmíněných moří leží,” řekl Olaf Scholz.

Rusko může zavřít kohoutky dalším zemím

Německá strana již dříve oznámila, že podnikne kroky k navýšení dovozu zkapalněného zemního plynu a rovněž posílí plovoucí skladovací kapacity. Německo zároveň rozhodlo, že vybuduje terminál pro příjem LNG v severomořském přístavu Wilhelmshaven. Evropská unie se tak začíná připravovat na eventualitu, že Rusko zavře plyn i dalším zemím vedle Bulharska a Polska.

 

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *