Vlající německá vlajka

Německo připravuje krizový scénář pro případ zavření kohoutků plynovodů z Ruska

Německá vláda se v tichosti připravuje na variantu, kdy by bylo náhle odstřiženo od dodávek ruského zemního plynu. Na této komoditě závisí zejména německý automobilový průmysl, výroba oceli a plastů.

Energetická krize

Přípravy na eventualitu náhlého zastavení dodávek zemního plynu z Ruska má na starosti Spolkové ministerstvo hospodářství pod vedením Roberta Habecka (Zelení). S odkazem na dobře informované zdroje to oznámila agentura Reuters.

V úvahu, jak řešit případnou energetickou krizi, připadá několik variant. Podle Reuters spolkový kabinet zvažuje v takovém případě například převzetí kontroly nad rafinérií ve Schwedtu, která je nyní provozována ruským Rosneftem, masivní podporu pro německé energetické firmy, nebo dokonce získání státního majetkového podílu v nich.

Německo se bez ruského plynu obejde do roku 2024

Německo kryje ruským plynem asi 55 procent svého celkového dovozu této komodity. V posledních týdnech se němečtí politici ocitli pod palbou kritiky, když se zdráhali rozhodnout, že se dodávek ruského plynu vzdají. Nově Německo odhaduje, že by se bez ruského plynu mohlo obejít do poloviny roku 2024.

7 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *