Nezaměstnanost na americkém trhu práce se dostala na dvouleté minimum.

Nezaměstnanost v USA klesla na dvouleté minimum. Růst mezd ale na inflaci nestačí

Nová data z amerického trhu práce pozitivně překvapila. Únorová nezaměstnanost se dostala na dvouleté minimum, a je tak již na úrovni před propuknutím koronavirové pandemie.

V únoru ve Spojených státech vzniklo 678 tisíc pracovních míst. Americký trh práce tak pokračuje v pozitivním překvapování odhadu analytiků. Míra nezaměstnanosti v USA se tak v únoru snížila o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta. Zvyšuje se tak optimismus, že nejsilnější ekonomika světa může bez větších potíží přestát hrozby plynoucí z vypuknutí války na Ukrajině a dramaticky rostoucích cen komodit, zejména ropy a zemního plynu.

Mzdy ve Spojených státech v únoru meziročně vzrostly o 5,1 procenta, což ale zdaleka nestačí vykompenzovat tempo růstu cenové hladiny, které v lednu dosáhlo 7,5 procenta. Kupní síla mezd se tak v USA meziročně o více než dvě procenta snížila.

Poslední vývoj na pracovním trhu tak utvrzuje analytiky v tom, že americká centrální banka brzy přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. „Měla to udělat již dávno,“ uvedl pro agenturu Reuters Chris Low, hlavní ekonom newyorské společnosti FHN Financial.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *