plyn

Nord Stream 2 by mohl dodávat plyn už v polovině roku, říká šéf jeho provozovatele

Plynovod Nord Stream 2 se stal součástí psychologické války mezi Ruskem a Západem. Přestože je připraven dodávat plyn už od září, stále čeká na posvěcení německých a unijních úřadů.

Ze strany německého regulátora energetických sítí Bundesnetzagentur již dříve zaznělo, že o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 nebude rozhodnuto dříve než ve druhé polovině letošního roku. Nyní se však objevily nové informace, podle nichž by plynovod mohl získat zelenou o pár měsíců dříve.

„Agentura plynovod posuzuje podle plánu. Mohl by být zprovozněn už v polovině roku 2022. Nord Stream 2 je důležitý,“ řekl agentuře Reuters Klaus-Dieter Maubach, výkonný ředitel společnosti Uniper, která je jedním z pěti firem, které plynovod Nord Stream 2 spolufinancovaly.

Maubach zároveň odmítl, že by do schvalovacího procesu někdo zasahoval. „Nevidím žádné politické zásahy,“ dodal. Nevyloučil ale, že by se Nord Stream mohl stát terčem amerických sankcí. „Samozřejmě, že jsou zde politická rizika. Pokud se rusko-ukrajinský konflikt zintenzivní, plynovod by se mohl stát předmětem sankcí ze strany USA,“ dodal.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.