peníze, peněženka, půjčka

Objem leasingů a úvěrů na stroje a zařízení letos v 1. čtvrtletí stoupl o 16 pct

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí 2021 firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 5,57 miliardy korun, což bylo o 16,2 procenta více peněz než ve stejném období 2020. Celkem financovaly 3116 strojů nebo zařízení, což je meziroční nárůst o 24,6 procenta. Asociace to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.

Jde o první meziroční růst zaznamenaný od počátku pandemie. Během loňského roku totiž jak počty nových kontraktů, tak jejich finanční objemy klesaly. Za celý rok 2020 ČLFA zaregistrovala pokles financovaných strojů a zařízení o 22,7 procenta, objem těchto obchodů se pak v porovnání s rokem 2019 snížil o 15,3 procenta.

„Čísla za letošní první čtvrtletí naznačují, že se podnikům vrací investiční optimismus. To je pozitivní signál, protože právě oblast financování strojů a zařízení je velice dobrým indikátorem celkového vývoje ekonomiky. Přesto je třeba vnímat, že navzdory poměrně výraznému zlepšení jsou letošní výsledky pod hodnotami, které jsme vykazovali před vypuknutím pandemie,“ uvedl generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

„Především pro malé a střední podniky je podle něj důležité, aby stát pokračoval ve svých proinvestičních aktivitách. Dobrým příkladem je mimořádné zrychlení odpisů, které vstoupilo v platnost se začátkem letošního roku. Týká se právě i strojů a zařízení. Je pravděpodobné, že zavedení tohoto nástroje přispělo ke zvýšení financovaných investic,“ dodal.

Zcela zásadní bude podle ČLFA avizovaná masivní podpora zelených technologií ze strany státu. „Řada společností už nyní realizuje takzvané zelené investice pomocí úvěrových nebo leasingových produktů našich členů. Proto je nezbytné, aby při distribuci veřejných peněz určených na zelené investice nebyly tyto finanční produkty diskriminovány, a byla tak zachována přirozená kontinuita financování,“ upozornil Krutilek.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.