Cena černého zlata sice v minulých dnech mírně klesla, během úterý se však opět vydala o necelá tři procenta směrem vzhůru.

OPEC zvýší těžbu ropy jen nepatrně. Válce na Ukrajině navzdory

Cena černého zlata sice v minulých dnech mírně klesla, během úterý se však opět vydala o necelá tři procenta směrem vzhůru. Skupina zemí OPEC+ přesto výrazné zvýšení těžby neplánuje.

Organizace zemí vyvážejících ropu a další státy, které jsou sní sdružené ve skupině OPEC+ (včetně Ruska) zvýší těžbu ropy jen nepatrně. A to ještě nejdříve od začátku května. Zatímco současný cíl je dostat se o 400 tisíc barelů denně nad úroveň z loňského srpna, od května se má cíl zvýšit na 432 tisíc barelů denně.

Kdo je největším producentem ropy?

Skupina OPEC+ se tak nerozhodla na základě žádostí zemí, které ropu dovážejí, ale jde o výsledek vlastních kalkulací, uvedla agentura Reuters s odkazem na zdroje ze Saúdské Arábie, která je největším producentem ropy v rámci skupiny. Ta navíc zvýšení těžby podmínila větší podporou ze strany Západu ve válce v Jemenu a bezpečnostními zárukami v jaderné dohodě s Íránem.

Pokles ceny ropy

„Saúdové jsou opatrní. Nechtějí zvýšit těžbu ropy nad dohodnutý plán, protože nechtějí dát najevo, že jsou proti Rusku,“ uvedl zdroj, na který se agentura Reuters odkazuje. Cena ropy v posledních dnech poklesla v naději na pokračující jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, v úterý však opět mírně rostla.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *