USA socha svobody

Podnikatelská aktivita v USA vzrostla na osmiměsíční maximum


Náladu ekonomických subjektů ve Spojených státech poněkud kazí válka na Ukrajině. Celkově se ale dá říci, že americké hospodářství se těší v mnoha ohledech lepší kondici než před propuknutím pandemie koronaviru.

Podnikatelská aktivita se zvyšuje

Index nákupních manažerů se v březnu v USA vyšplhal na 58,5 bodu. Šlo o nejvyšší úroveň od loňského července, kdy index zaostal jen o pár desetin za 56 body. Podnikatelská aktivita se tak v USA zvyšuje, a to zejména díky silné spotřebitelské poptávce. Náladu na druhé straně kazí pokračující válka na Ukrajině.

Míra nezaměstnanosti klesá

Americká ekonomika se přesto nachází v mnoha ohledech v lepší kondici než před propuknutím koronavirové pandemie. Potvrzují to například čerstvá data o počtu žádostí o práci. Ten v tomto týdnu klesl na 187 tisíc, což je nejníže od září 1969. Analytici přitom očekávali, že o zaměstnání bude žádat kolem 212 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 procenta, což je nejméně za dva roky.

Kromě války na Ukrajině lze za rizikový faktor vývoje v nejbližších měsících považovat přetrvávající vysokou inflaci, která je nejvýše za posledních 40 let. Ceny v USA v únoru meziročně vzrostly o 7,9 procenta.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *