Polsko investuje přes miliardu dolarů do rozvoje větrných elektráren

Provozovatel polské elektrické sítě, společnost PSE plánuje obří investici do větrných elektráren na pobřeží Baltského moře. Projekt by měl částečně nahradit výrobu elektřiny z uhelných elektráren, na něž Polsko dosud spoléhá.

Celkový objem investice má dosáhnout 4,5 miliardy zlotých, což odpovídá přibližně 1,23 miliardy dolarů. Projekt větrné farmy na břehu Baltského moře má být dokončený do roku 2030, kdy by se turbíny měly zapojit do elektrické sítě a zásobovat především polské domácnosti.

„Pobřežní větrné farmy změní způsob, jakým polský energetický sektor funguje,“ uvedla v prohlášení společnost PSE, která je provozovatelem elektrické sítě v Polsku. Investice má nejen směřovat do výstavby nových turbín, ale také do rekonstrukce stávajících, dodala společnost PSE.

Polsko stále generuje kolem 70 procent elektřiny pomocí spalování uhlí v tepelných elektrárnách. Do roku 2040 však chce zvýšit instalovanou kapacitu pobřežních větrných elektráren na 11 gigawattů. To podle PSE odpovídá asi 20 procentům celkové instalované kapacity pro výrobu elektrické energie v Polsku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.