guinea

Převrat v Guineji žene ceny bauxitu na osmnáctiměsíční maximum. Těžba ale nevázne

Politická nestabilita v nenápadné západoafrické zemi může mít zásadní dopad na globální rovnováhu na trhu s hliníkem. Cena bauxitu, z něhož se kov vyrábí, se totiž kvůli převratu v Guineji vyšplhala na osmnáctiměsíční maximum.

Cena bauxitu, který putuje do Číny, se zvýšila na více než 50 dolarů za tunu, což je nejvyšší úroveň od loňského března. Bauxit už letos zdražil o 16 procent a je pravděpodobné, že jeho cena ještě vzroste. Přinejmenším do doby, než se politická situace v Guinei uklidní.

Téměř třináctimilionová země je druhým největším producentem bauxitu na světě a největším dodavatelem této suroviny pro výrobu hliníku do Číny. A právě Čína je země, která následky převratu v Guinei pocítila jako první.

Podle analytiků však neexistuje fundamentální důvod, proč by měl bauxit výrazně zdražovat. Těžba v guinejských bauxitových dolech totiž narušena nebyla a zásobování probíhá plynule. Jedná se tedy spíše o přehnanou reakci trhů, které se mohou obávat o další vývoj. „Kterákoli vláda, která převezme moc, bude mít zájem na tom, aby těžba byla plynulá i nadále. Země by se jinak připravila o nezanedbatelné příjmy,“ uvedl pro agenturu Reuters Bob Adam, expert na guinejský těžební sektor.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.