bitcoin, kryptoměna

Proč další půlení bitcoinu nemusí zvýšit jeho cenu

Zatím poslední půlení bitcoinu nastalo v červenci 2016. Událost, ke které dochází každé čtyři roky, se tedy kvapem blíží. A spekulanti očekávají, že by na ní mohli vydělat.

Příští dělení, neboli takzvané půlení, bitcoinu má podle očekávání nastat přibližně za půl roku. Dá se tedy očekávat, že se trh s touto nejznámější kryptoměnou v květnu příštího roku ocitne pod nájezdy investorů, kteří na tom budou chtít vydělat. Doposud totiž vždy platilo, že půlení bitcoinu vedlo k nárůstu jeho tržní ceny.

Jenže podle expertů na bitcoin by to tentokrát fungovat nemuselo. Tuur Demeester, zakladatel a partner americké společnosti Adamant Capital, totiž spočítal, že by objem investic to bitcoinu musel ve zbývajících měsících dosáhnout bezmála tří miliard dolarů. Ty by navíc pouze garantovaly, že cena bitcoinu nespadne pod osm tisíc dolarů. A takový objem rozhodně prý není jistý.

Půlení bitcoinu je něco jako prevence před bitcoinovou inflací a znehodnocení této měny. Za jeden vytěžený blok kryptoměny náleží odměna, která se ale každé čtyři roky sníží na polovinu. Momentálně činí 12,5, v příštím roce by to mělo být u jen 6,25 bitcoinu. Doposud se cena bitcoinu mezi jednotlivými půleními zvyšovala přibližně desetinásobně. Momentálně ale bitcoin testuje hranici osmi tisíc dolarů, ačkoli by se podle zažitého scénáře měla držet na deseti tisíci.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.