Reuters: Trump zrušil plán na snížení objemu zahraniční pomoci

Washington 23. srpna (ČTK) – Bílý dům neuskuteční svůj plán na snížení částky určené na finanční pomoc pro zahraničí. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj. Záměr prezidenta Donalda Trumpa vyvolával odpor Kongresu, který už sumu určenou pro pomoc cizině odhlasoval. Proč už prezident nechce tuto sumu snížit, není jasné.

Obě kongresové komory, Senát i Sněmovna reprezentantů, schválily zahraniční pomoc v příštím finančním roce ve výši 4,3 miliardy dolarů (100 miliard korun). Tyto fondy, které spravuje ministerstvo zahraničí a Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID), chtěl prezident omezit.

Už v úterý Trump podle Reuters řekl, že „některé věci“ je možné omezit, ale jiné nikoli. „Zkoumáme to a některé věci jsou na stole. Dáme vám vědět do týdne, možná dřív,“ řekl prezident novinářům.

Ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek prohlásil, že Trump se ohledně rozpočtu pro zahraniční pomoc ještě nerozhodl. Americká zahraniční pomoc je určena zejména na podporu boje s chudobou, na vzdělávání, ochranu práv žen a investice do infrastruktury. Z celkového rozpočtového objemu financí tvoří dvě procenta.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.