Ropa zlevňuje kvůli obnovenému napětí mezi USA a Čínou

 

Ceny ropy druhý den klesají. Směrem dolů je poslala zpráva o růstu amerických ropných a benzínových zásob a americký zákon na podporu hongkongských protestů, který přiživil napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Kolem 17:00 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles zhruba o 0,8 procenta na 63,53 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,3 procenta na 57,91 dolaru za barel.

Peking už varoval Washington, že na zákon vyjadřující podporu demonstrantům v Hongkongu, odpoví protiopatřeními. Investoři se obávají, že zákon, který ve středu podepsal americký prezident Donald Trump, oddálí dokončení první části americko-čínské obchodní dohody.

„Pokud investoři pojmou podezření, že je obchodní dohoda ve skutečném nebezpečí, očekávejte v prosinci ostrý výprodej. Prozatím se uchýlili k vyčkávání,“ řekl agentuře Reuters analytik Hussein Sayed ze společnosti FXTM.

Podle středeční zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden překvapivě zvýšily o 1,6 milionu barelů. Způsobil to rekordní nárůst produkce na 12,9 milionu barelů denně a současné zpomalení provozu rafinérií.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 63,53 64,06
New York – NYMEX WTI leden 57,91 58,11

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.