akcie

Růst polské ekonomiky letos podle vlády zpomalí na čtyři až 4,5 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Polska by se měl v letošním roce zvýšit o čtyři až 4,5 procenta. Předpověděl to dnes podle agentury PAP polský ministr hospodářského rozvoje a technologií Piotr Nowak. Dodal, že v loňském roce polská ekonomika podle odhadů jeho ministerstva vzrostla o 5,5 procenta.

„Náš opatrný výhled pro letošní rok předpokládá růst HDP v rozsahu čtyři až 4,5 procenta,“ uvedl ministr. Upozornil, že stejný růst se očekává také v příštím roce.

Světová banka tento měsíc předpověděla, že růst polské ekonomiky v letošním roce dosáhne 4,7 procenta, napřesrok však očekává zpomalení na 3,4 procenta.

V loňském roce se polský HDP podle odhadu Světové banky zvýšil o 5,1 procenta po předloňském poklesu o 2,5 procenta, za kterým stály negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19. Polská ekonomika předloni zaznamenala první celoroční pokles od roku 1996. Ve srovnání s jinými evropskými ekonomikami byl však hospodářský útlum v Polsku relativně mírný.

Český HDP se v roce 2020 například propadl o 5,8 procenta. České ministerstvo financí dnes zhoršilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,1 procenta ze 4,1 procenta předpovídaných v listopadu. Loňský růst nyní ministerstvo odhaduje na 2,9 procenta, zatímco v listopadu to bylo 2,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.