salvador

Salvador plánuje zavést Bitcoin jako legální platidlo

Salvadorský prezident Nayib Bukele chce do parlamentu předložit zákon, na jehož základě by se Bitcoin stal ve středoamerickém státě zákonným platidlem. Slibuje si od toho větší příliv zahraničních investic do země.

Pokud zákonodárci Bukeleho návrh schválí, bude Salvador první zemí na světě, kde se Bitcoin stane oficiálním platidlem. Neznamená to ale, že nahradí stávající oficiální měnu, kterou je v Salvadoru americký dolar, nýbrž že bude fungovat vedle ní.

Salvadorský prezident Nayib Bukele chce svým občanům usnadnit žít v zahraničí a posílat domů remitendy, stejně jako si od toho slibuje příliv zahraničních investic. „Pomůže to generovat nová pracovní místa a zajistí finanční inkluzi tisíců lidí, kteří žijí mimo formální ekonomiku,“ uvedl Bukele u příležitosti konference k Bitcoinu, která se konala na Floridě.

Právě na remitendách je salvadorská ekonomika silně závislá. Tvoří asi 20 procent HDP. Podle Bukeleho by jeho návrh také zpřístupnil finanční služby až pro 70 procent občanů Salvadoru, kteří nemají žádný bankovní účet. Salvadorský prezident také zmínil, že tržní kapitalizace Bitcoinu dosahuje asi 680 miliard dolarů. „Pokud by jen jedno procento směřovalo do Salvadoru, zvýší jeho HDP o čtvrtinu,“ napsal Bukele na Twitter.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.