plynovod, zemní plyn

Situace na světovém trhu s plynem se uklidňuje. Jeho cena v Evropě klesá

Zejména asijský zkapalněný zemní plyn zaznamenal v tomto týdnu významný cenový pokles. Může za to jednak stagnace poptávky na místním trhu, jednak zklidnění situace v Evropě.

Průměrná cena za jeden milion britské tepelné jednotky (mmBTU) zkapalněného zemního plynu v jihovýchodní Asii s dodáním v únoru klesla asi o 30 procent v porovnání s předchozím týdnem. Zatímco v předposledním týdnu roku 2021 vyšla na přibližně 45 dolarů za mmBTU, nyní se plyn obchoduje za méně než 39 dolarů.

Ke zklidnění situace na globálním trhu se zemním plynem přispěla stagnace asijské poptávky, ale také pozitivní vývoj na trhu v Evropě. Ke zlevnění zemního plynu totiž vedl dovoz jeho zkapalněné formy (LNG) ze Spojených států. Prosincové importy z USA do Evropy dosáhly podle předběžných odhadů více než devět milionů tun, což je asi o polovinu více než v prosinci 2020.

Odborníci ale upozorňují, že může jít jen o krátkodobý výkyv, protože trh očekává růst poptávky po plynu v dalších týdnech. Stačil by příchod chladnějšího počasí na evropský kontinent nebo další eskalace napětí mezi Evropskou unií a Ruskem.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.