ocel, průmysl

Spojené státy a Evropská unie ukončí ocelovou obchodní válku

Cla na dovoz oceli a hliníku mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými by neměla růst. Zástupci obou stran se o víkendu shodli, že zastaví stupňování napětí v oblasti vzájemného obchodu s těmito kovy a výrobky z nich.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová řekla novinářům, že cla ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník pocházející z Evropské unie zůstanou zachována, přičemž USA zároveň umožní dovézt z EU určité množství obou kovů bez jakéhokoli cla. Končí tak obchodní válka mezi USA a EU v oblasti oceli a hliníku, kterou v roce 2018 „rozpoutal“ tehdejší americký prezident Donald Trump.

„Dohodli jsme se, že pozastavíme naši debatu o oceli a hliníku a zahájíme spolupráci na globální dohodě o udržitelném obchodu s ocelí a hliníkem,“ uvedl na Twitteru eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis.

Spojené státy zatím nekonkretizovaly, jak velký objem oceli a hliníku z Evropské unie na svůj trh bezcelně pustí. Podle agentury Reuters by to však mělo být 3,3 milionu tun ročně. Vyšší objemy by pak už podléhaly stanovené celní sazbě. Z EU do USA ročně směřuje kolem pěti milionu tun oceli.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.