Německo, německá vlajka

Spotřebitelská nálada v Německu se kvůli koronaviru a inflaci dál zhoršuje

Spotřebitelská nálada v Německu se kvůli nové vlně koronaviru a vysoké inflaci dál zhoršuje. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně dvěma tisíci německých spotřebitelů, jehož výsledky dnes zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK.

Index spotřebitelské nálady pro leden klesl na minus 6,8 bodu z revidovaných minus 1,8 bodu v předchozím měsíci. Dostal se tak na nejnižší úroveň od června.

Pokles indexu byl navíc mnohem výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho hodnotu na leden v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 2,5 bodu.

„Vysoký počet případů během čtvrté vlny koronavirové pandemie provázený dalšími restrikcemi společně s rostoucími cenami čím dál více sráží spotřebitelskou náladu,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Upozornil, že koronavirové restrikce budou mít během vánoční sezony výrazný dopad na maloobchod.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Mnichovský hospodářský institut Ifo minulý týden snížil odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 3,7 procenta z dříve předpokládaných 5,1 procenta. Letošní růst nadále odhaduje na 2,5 procenta, zatímco odhad růstu na rok 2023 zvýšil na 2,9 procenta z dříve očekávaných 1,5 procenta.

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *