tokio, japonsko, asie

Tokijská burza čelí největšímu odlivu investorů za více než rok

Investoři se obávají narůstajícího počtu nově potvrzených nákaz koronavirem v Japonsku a také růstu inflace v USA. Ta by mohla vyvolat zvýšení úrokových sazeb, což by znamenalo, že dolarová aktiva budou atraktivnější.

Zahraniční investoři stáhli z tokijské burzy v týdnu končícím 14. květnem přes 10 miliard dolarů. Jde o největší týdenní odliv, který burza v Tokiu zaznamenala od března 2020. Asi čtyřicet procent z této sumy se týkalo akciového trhu, zbytek pak finančních derivátů.

Investory vylekal narůstající počet potvrzených případů koronaviru v Japonsku v posledních týdnech, ale také mimořádně vysoká inflace ve Spojených státech. Stupňuje se tak očekávání, že americká centrální banka rozhodne o zvýšení úrokových sazeb dříve, než se původně očekávalo. To by vedlo ke zatraktivnění dolarových aktiv také na úkor hodnoty akcií japonských firem, především bank a technologických titulů.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei za poslední týden propadl o 4,3 procenta, což je nejhlubší pokles od července loňského roku. Špatná nálada se přelila také na burzu v Hongkongu, která ve čtvrtek oslabila o půl procenta měřeno souhrnným indexem Hang Seng.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *