Ekonomická nálada na Slovensku

Ukazatel ekonomické nálady na Slovensku klesl na nové minimum

Ukazatel ekonomické nálady na Slovensku v červnu klesl na novodobé minimum, výrazně se zhoršil po začátku pandemie nemoci covid-19, která v zemi propukla v březnu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.

Tříměsíční klouzavý průměr souhrnného indexu ekonomické nálady na Slovensku po úpravě o sezonní vlivy klesl o dalších 7,4 na 64,8 bodu. Ještě v únoru byl na 98 bodech. Jeho stávající hodnota výrazně zaostala za dlouhodobým průměrem i za výsledkem z loňska.

V samotném červnu se zlepšila hlavně nálada v průmyslu a ve službách, výrazně také ve stavebnictví a mírně u spotřebitelů.

Slovensko tento měsíc zrušilo většinu zbylých karanténních omezení, které Bratislava dříve zavedla v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Negativní dopady covidu-19 se už projevily na výkonu slovenské ekonomiky i v nárůstu míry nezaměstnanosti na tříleté maximum.

Slovensko letos kvůli dopadům koronaviru očekává zhruba dvouciferný propad ekonomiky, což by znamenalo horší výsledek než za globální ekonomické krize v roce 2009.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.