zemní plyn, Ukrajina, Maďarsko, Rusko

Ukrajina dohodla s Maďarskem dodávky zemního plynu. Stále nechce spoléhat na Rusko

Ukrajinský státní operátor plynovodní sítě se dohodl se svým maďarským protějškem na dodávkách zemního plynu. A to počínaje lednem příštího roku.

Kapacita dodávek plynuMaďarska na Ukrajinu by měla vzrůst téměř o 30 procent. Jen z Maďarska tak na východ bude proudit kolem osmi milionů kubíků plynu denně. „Garance pro importní kapacitu z Maďarska přispěje k diverzifikaci dodávek plynu a posílení ukrajinské energetické bezpečnosti,“ uvedli v prohlášení zástupci společnosti GTSOU, ukrajinského operátora přenosové soustavy.

Pro Ukrajinu je dohoda velmi důležitá. Bývalá země Sovětského svazu totiž z Ruska neodebírá žádný zemní plyn od roku 2015 poté, co Moskva anektovala poloostrov Krym. Ukrajina nakupuje plyn v různých zemích Evropy, včetně například Slovenska. Dělá tak všechno pro to, aby se vyhnula sebemenší závislosti na Rusku.

Ukrajinská společnost Naftogaz rovněž vyzvala Evropskou unii, aby zastavila šikanu ruské společnosti Gazprom, která prý jen zneužívá svého dominantního postavení na evropském trhu s plynem. „Praktiky Gazpromu jsou protisoutěžní a mají signifikantní negativní dopady na všechny evropské spotřebitele,“ řekl šéf Naftogazu Jurij Vitrenko.

21 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.