eu, evropa

Výroba v EU v červenci prudce vzrostla, hlavně díky spotřebnímu zboží

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v červenci podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 1,4 procenta, v eurozóně růst činil 1,5 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Za svižným růstem je hlavně tvorba kapitálu a výroba spotřebního zboží. Meziročně výroba v EU vzrostla o 8,3 procenta a v zemích eurozóny o 7,7 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že v eurozóně výroba za červenec vykáže růst o 0,6 procenta. Meziročně počítali s růstem o 6,3 procenta. Za červen výroba v EU zůstala beze změn, v eurozóně o 0,1 procenta klesla.

Z jednotlivých zemí, kde už jsou data k dispozici, výroba v červenci nejvíce vzrostla v Irsku. Proti předchozímu měsíci se tam zvýšila o 7,8 procenta. Následuje Belgie (+5,0 procenta) a Portugalsko (+3,5 procenta). Největší propad naopak registruje Litva (-2,0 procenta), Slovinsko (-1,8 procenta) a Chorvatsko (-1,6 procenta).

Příznivá data ze začátku třetího čtvrtletí přicházejí poté, co ekonomika eurozóny vykázala za druhý kvartál vzestup o 2,2 procenta. Hrubý domácí produkt (HDP) celé Evropské unie se zvýšil o 2,1 procenta. K zotavení z krátké recese přispělo zejména uvolnění restrikcí zavedených ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.