Vzestup „workhorse“ kryptoměn: investoři nakupují praktické tokeny, protože trh je jako na houpačce

Vzestup „workhorse“ kryptoměn: investoři nakupují praktické tokeny, protože trh je jako na houpačce

Drobní investoři v prvním čtvrtletí roku 2022 zrychlili tempo investování do kryptoměn typu „workhorse“, přičemž se často rozhodli pro tokeny založené na blockchainu ethereum, ale s alternativními případy praktického využití.

Osm z deseti nejvíce rostoucích tokenů v prvním čtvrtletí byly ty, které jsou na platformě eToro méně než rok. Mezi největší vzestupy v 1. čtvrtletí patřily tokeny The Sandbox (+217 %), Axie Infinity (+47 %), Quant (+47 %) a Solana (+40 %). K dalším rychle rostoucím patřily Celo (+26 %), Curve (+25 %), Polygon (+22 %) a SushiSwap (+21 %).

Rychlý růst v období obtížném z hlediska tržního ocenění ukazuje, že investoři zaměřují své úsilí na „workhorse“ kryptoměny s konkrétními případy využití. Bitcoin a ether se však znovu dostaly do první desítky největších tahounů s 21% a 23% nárůstem držených pozic. Bitcoin
a ether byly jedinými „zavedenými“ kryptoaktivy, které se dostaly do první desítky.

eToro kryptoměny – data pro Českou republiku

Největší růst Q1 2022

Kryptoměna Q1 2022 vs Q4 2021 růst Meziroční růst
The Sandbox 217 % N/A
Axie Infinity 47 % N/A
Quant 47 % N/A
Solana 40 % N/A
Celo 26 % N/A
Curve 25 % N/A
Polygon 22 % N/A
Ether 23 % 193 %
Bitcoin 21 % 173 %
SushiSwap 21 % N/A

Zdroj: platforma eToro, 31. března 2022

Simon Peters, analytik trhů s kryptoměnami ve společnosti eToro, situaci komentuje: „Je vzrušující mezi nejvíce drženými aktivy za poslední tři měsíce vidět celou řadu menších kryptoaktiv. Podmínky na trhu byly obtížné a ocenění stagnovalo, ale aktivita na platformě eToro naznačuje, že investoři zaměřují velkou část svého úsilí na tyto jedinečné a užitečné tokeny. Je povzbudivé vidět, že investoři diverzifikují do novějších kryptoměn a zároveň udržují pozice v zavedených tokenech.“

Bitcoin byl na konci prvního čtvrtletí nejvíce drženou kryptoměnou na eToro a meziročně vzrostl o 173 %. Druhou nejvíce drženou kryptoměnou bylo Cardano, které v prvním čtvrtletí zaznamenalo 132% nárůst držených pozic a ether byl třetí nejvíce drženýse 193% meziročním nárůstem.

eToro kryptoměny –  data pro Českou republiku

Nejvíce držené za Q1 2022

Kryptoměna Žebříček (konec Q1 2022) Žebříček (konec Q1 2021)
Bitcoin 1 1
Ether 2 3
Cardano 3 2
Dogecoin 4 N/A
XRP 5 4
Shiba (in millions) 6 N/A
Solana 7 N/A
TRON 8 9
Litecoin 9 5
Decentraland 10 N/A

Zdroj: platforma eToro, 31. března 2022

Nejvýraznější meziroční nárůst otevřených pozic v globálním hledisku zaznamenaly Shiba (+729 %), TRON (+162 %) a Ethereum Classic (+135 %). U všech tří tokenů se však v 1. čtvrtletí roku 2022 nově držené pozice příliš nezvýšily: Shiba vzrostla jen o 3 %, TRON klesl o 2 % a Ethereum Classic o 1 %.

Z globálního hlediska TRON patřil mezi pouhých šest dalších tokenů, u kterých se v 1. čtvrtletí snížil celkový počet držených pozic na platformě eToro (zatímco u českých investorů vzrostl o  215 %). Největší pokles na mezinárodní úrovni zaznamenal ZCASH, a to o 8 %, zatímco Basic Attention Token klesl o 4 % a EOS o 3 %. Litecoin a Dash klesly o 2 % a Stellar o 1 %.

Peters dodává: „Ke konci prvního čtvrtletí začal trh opět výrazně růst. Bitcoin a ether se stále drží v první desítce nejvíce držených pozic. Nárůst držených pozic menších tokenů DeFi však potvrzuje pozoruhodnou změnu taktiky investorů. Důvodem je pravděpodobně komplikovanější situace na trhu, která investory podnítila k tomu, aby se poohlédli po nových oblastech, ve kterých by mohli diverzifikovat svá portfolia. Bude zajímavé sledovat, jak se tento obrázek změní v příštích několika měsících, pokud se trhy zotaví.“

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *